Dec 13, 2019 12:11 PM

Thursday night high school basketball results

Posted Dec 13, 2019 12:11 PM

BOYS PREP BASKETBALL=

Basehor-Linwood 81, Liberty North, Mo. 74

Coronado, Colo. 71, Scott City 67

Emporia 76, Nickerson 44

Falls City Sacred Heart, Neb. 78, Doniphan West 30

Garden City 55, Palmer Ridge, Colo. 50

Hesston 72, Wichita Independent 29

Holcomb 57, Wichita Trinity 31

Kansas Deaf 59, Ozanam, Mo. 35

Kiowa County 64, Bucklin 52

Macksville 48, Kinsley 39

Maize South 62, Andale 58

Mannford, Okla. 47, Coffeyville 37

South Haven 45, Covington-Douglas, Okla. 44

St. Thomas Aquinas 59, Park Hill, Mo. 41

Amos Morris Tournament=

Consolation Semifinal=

Russell 56, Smith Center 44

Semifinal=

Phillipsburg 38, Central Plains 37

AVCT/GWAL Tournament=

Goddard 56, Wichita North 53

Maize 53, Wichita Northwest 46

Blue Valley Stillwell Tournament=

Consolation Semifinal=

Lee's Summit, Mo. 70, KC Sumner 34

Ruskin, Mo. 78, KC Wyandotte 57

Semifinal=

Lawrence 63, Blue Valley 62

Olathe South 60, Grandview, Mo. 54

Central Heights Tournament=

Consolation Semifinal=

Osage City 64, Heritage Christian 57

Semifinal=

Metro Academy 69, Santa Fe Trail 41

Cheney Tournament=

Pool A=

Cheney 68, Hutchinson Trinity 66

Circle T Bird Classic Tournament=

Wichita Collegiate 63, Labette County 35

De Soto Tournament=

Consolation Semifinal=

BV Southwest 59, KC Schlagle 44

DeSoto 72, Gardner-Edgerton 61

Semifinal=

KC Piper 68, Olathe North 66

Lafayette (St. Joseph), Mo. 53, Mill Valley 29

Eudora Tournament=

Championship=

KC Harmon 66, Eudora 35

Seventh Place=

Paola 43, Wellsville 39

Fairfield Tournament=

Semifinal=

Otis-Bison 58, Flinthills 49

Fowler Tournament=

Deerfield 70, Fowler 41

Ingalls 66, Rolla 22

Liberty, Mo. 63, Topeka 49

Goodland Tournament=

Goodland 57, Burlington 45

Norton 66, Lakin 54

Humboldt Tournament=

Erie 50, Uniontown 36

Kingman Eagle Classic Tournament=

Haven 60, Wichita Sunrise 24

Valley Center 52, Conway Springs 41

Marion Tournament=

Pool A=

Berean Academy 58, Peabody-Burns 16

Pool B=

Eureka 65, Marion 36

Marmaton Valley Tournament=

West Elk 43, Northeast-Arma 27

Moundridge Tournament=

Hillsboro 64, Inman 49

Lyons 54, Moundridge 49

Shawnee Mission East Tournament=

Semifinal=

BV North 80, Olathe East 58

SM East 57, SM West 52

St Paul Tournament=

Columbus 71, Chetopa 27

St. Paul 55, Southeast 54

Tri-County Tournament=

Halstead 51, Bennington 25

Minneapolis 92, Ell-Saline 19

Wabaunsee Tournament=

Frankfort 48, Wabaunsee 43

Northern Heights 66, Solomon 37

Yates Center Tournament=

Consolation Semifinal=

Bluestem 62, Hartford 50

Neodesha 57, Oswego 38

Semifinal=

Olpe 45, Cherryvale 42

GIRLS PREP BASKETBALL=

Eureka 53, Marion 21

Falls City Sacred Heart, Neb. 60, Doniphan West 39

Independence 42, Mulvane 26

Kinsley 47, Larned 31

Lawrence 74, KC Harmon 13

Maize South 38, Andale 36

South Central 42, Buffalo, Okla. 25

Amos Morris Tournament=

Consolation Semifinal=

Smith Center 54, Russell 39

Semifinal=

Central Plains 57, Phillipsburg 37

AVCT/GWAL Tournament=

Andover Central 53, Wichita Northwest 46

Wichita Southeast 56, Wichita Campus 26

Central Heights Tournament=

Consolation Semifinal=

Metro Academy 40, Heritage Christian 32

Semifinal=

Iola 35, Central Heights 32, OT

Cheney Tournament=

Pool A=

Cheney 57, Hutchinson Trinity 33

Pool B=

Wellington 45, Pratt 19

Circle T Bird Classic Tournament=

Labette County 44, Wichita Collegiate 30

Douglass/Fredonia Tournament=

Belle Plaine 53, Douglass 42

Fredonia 37, Sedgwick 23

Fairfield Tournament=

Consolation Semifinal=

Fairfield 51, Stafford 40

Flinthills 59, Chase 36

Semifinal=

Otis-Bison 38, Pretty Prairie 29

Fowler Tournament=

Fowler 35, Deerfield 21

Goodland Tournament=

Goodland 75, Burlington 28

Norton 73, Lakin 44

Herington Tournament=

Chase County 52, Centre 27

Rural Vista 52, Wichita Classical 25

Hesston Tournament=

Nickerson 38, Emporia 29

Humboldt Tournament=

Uniontown 39, Erie 25

Linn County Tournament=

Pleasanton 52, Prairie View 29

Marion Tournament=

Pool A=

Berean Academy 51, Peabody-Burns 11

Marmaton Valley Tournament=

West Elk 49, Northeast-Arma 22

MDCV Tournament=

Conway Springs 41, Valley Center 36

Haven 65, Wichita Sunrise 40

Moundridge Tournament=

Hillsboro 41, Inman 35

Moundridge 42, Lyons 29

Olathe East Tournament=

Consolation Semifinal=

Blue Springs, Mo. 62, Blue Valley 41

Lawrence Free State 57, Barstow, Mo. 54

Semifinal=

Liberty, Mo. 36, Olathe East 28

Nixa, Mo. 60, Olathe South 59, OT

Purple and Gold Tournament=

Consolation Semifinal=

Hodgeman County 36, Northern Valley 2

Semifinal=

Oakley 50, Stockton 43

St Paul Tournament=

St. Paul 51, Southeast 16

Tri-County Tournament=

Halstead 41, Bennington 26

Minneapolis 33, Ell-Saline 23

Wabaunsee Tournament=

Frankfort 47, Wabaunsee 36

Northern Heights 55, Solomon 17

Yates Center Tournament=

Consolation Semifinal=

Oswego 41, Neodesha 39

Yates Center 43, Bluestem 25

Semifinal=

Hartford 42, Sedan 32

Continue Reading JC Post
Dec 13, 2019 12:11 PM
Chapman teams compete in the Irish Classic

The Chapman Irish boys basketball team fell to Sacred Heart 56-39 on the opening night of the Irish Classic tournament. The Chapman girls team defeated Sacred Heart 58-43.

In the other tournament matchups Kansas City Bishop Ward defeated Rossville 38-31 in boys action, while in girls play Kansas City Bishop Ward downed Rossville 54-29.