Feb 29, 2020 8:13 PM

Substate basketball pairings are released

Posted Feb 29, 2020 8:13 PM

The Junction City Lady Jays ( 3-17 ) will play at Liberal ( 20-0 ) in the first round of the Class 6A Substate Basketball Tournament on Tuesday. Tipoff has been scheduled for 6 p.m. The other half of the tournament bracket finds Manhattan ( 10-10 ) playing at Wichita Southeast ( 11-9 ). The tournament championship game is set for 7 p.m. Friday on the court of the higher seeded team.

The Junction City Blue Jay boy ( 8-12 ), will play at Lawrence Free State ( 15-5 ) in the first round of their Class 6A Substate Basketball Tournament on Wednesday. The game is scheduled for tipoff at 6 p.m. The other half of the tournament bracket has Topeka High ( 15-5 ), hosting Liberal ( 8-12 ). The championship game will be Saturday night at 6 p.m. on the court of the higher seeded team.

Continue Reading JC Post
Feb 29, 2020 8:13 PM
High School basketball scores

BOYS PREP BASKETBALL=

BV Northwest 74, St. James Academy 52

Basehor-Linwood 75, Leavenworth 48

Bishop Miege 62, BV West 56

Bonner Springs 79, Baldwin 48

Chanute 55, Fort Scott 34

DeSoto 54, KC Turner 11

Derby 75, Salina South 67

Emporia 61, Junction City 49

Haven 73, Smoky Valley 55

Hays 47, Dodge City 25

Hugoton 90, Ulysses 64

Humboldt 53, Yates Center 43

Jefferson North 49, Pleasant Ridge 47

KC Piper 62, Eudora 41

KC Washington 82, KC Schlagle 69

Lansing 60, Shawnee Heights 42

Larned 62, Southwestern Hts. 39

Lawrence Free State 74, Gardner-Edgerton 48

Manhattan 62, Highland Park 54

Maur Hill - Mount Academy 40, McLouth 38

Olathe North 45, SM South 42

Paola 64, Louisburg 52

Parsons 69, Labette County 42

SM East 57, SM North 56

Spring Hill 51, Ottawa 50

St. Thomas Aquinas 82, BV North 67

Topeka Hayden 63, Topeka Seaman 62

Washburn Rural 51, Topeka West 47

Wichita Campus 71, Hutchinson 50

Class 1A=

Regional Semifinal=

South Gray 39, Moscow 32

GIRLS PREP BASKETBALL=

Baldwin 51, Bonner Springs 24

Basehor-Linwood 58, Leavenworth 40

Chanute 55, Fort Scott 34

DeSoto 68, KC Turner 18

Derby 71, Salina South 37

Dodge City 60, Hays 31

Emporia 42, Junction City 28

Hugoton 62, Ulysses 41

Hutchinson 48, Wichita Campus 39

Independence 47, Pittsburg 43

Ingalls 59, Dighton 45

KC Piper 48, Eudora 39

Labette County 70, Parsons 26

Lansing 35, Shawnee Heights 34

Larned 40, Southwestern Hts. 33

Lawrence Free State 60, Gardner-Edgerton 38

McLouth 47, Maur Hill - Mount Academy 27

Paola 46, Louisburg 35

Smoky Valley 41, Haven 33

Spring Hill 63, Ottawa 35

Topeka Seaman 54, Topeka Hayden 36

Washburn Rural 52, Topeka West 47

Class 1A=

Regional Semifinal=

Argonia 32, South Haven 21

Attica 33, Kiowa County 30

Berean Academy 55, Flinthills 18

Burlingame 48, Wetmore 34

Central Plains 86, Victoria 31

Centralia 59, Doniphan West 39

Chetopa 37, Oswego 32

Clifton-Clyde 37, Linn 30

Cunningham 60, Fairfield 15

Frankfort 58, Axtell 42

Golden Plains 41, Oberlin-Decatur 34

Hanover 58, Washington County 44

Hutchinson Central Christian 47, Burrton 23

Kinsley 40, Hodgeman County 36

Little River 52, Centre 38

Meade 68, Rolla 12

Norwich 44, Caldwell 32

Olpe 56, Lebo 18

Osborne 63, Logan 46

Otis-Bison 45, La Crosse 16

Rural Vista 46, Elyria Christian 25

South Central 45, South Barber 32

South Gray 64, Moscow 26

St. John 44, Pretty Prairie 37

St. John's Beloit-Tipton 54, Tescott 12

St. Paul 49, Southern Coffey 20

Thunder Ridge 56, Stockton 39

Wallace County 54, Cheylin 37

Waverly 53, Hartford 31

Weskan 53, St. Francis 49

Wheatland-Grinnell 51, Rawlins County 48

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/