Mar 07, 2020 3:55 PM

Friday night high school substate basketball scores

Posted Mar 07, 2020 3:55 PM

Friday's Scores

By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL=

Class 5A East Bracket 1=

Substate Championship=

Basehor-Linwood 52, Shawnee Heights 42

Class 5A East Bracket 2=

Substate Championship=

DeSoto 75, KC Washington 65

Class 5A East Bracket 3=

Substate Championship=

Highland Park 51, St. Thomas Aquinas 50

Class 5A East Bracket 4=

Substate Championship=

BV Southwest 68, Topeka West 63

Class 5A West Bracket 1=

Substate Championship=

Andover Central 61, Wichita Bishop Carroll 59

Class 5A West Bracket 2=

Substate Championship=

Andover 49, Emporia 45

Class 5A West Bracket 3=

Substate Championship=

Kapaun Mount Carmel 56, Valley Center 38

Class 5A West Bracket 4=

Substate Championship=

Hays 43, Great Bend 36

Class 2A=

Substate Semifinal=

Bishop Seabury Academy 79, Mission Valley 54

Ellinwood 56, Inman 38

Garden Plain 76, Belle Plaine 61

Hillsboro 64, Chase County 30

Hoxie 64, Hill City 48

Lyndon 63, Northern Heights 60

McLouth 51, Riverside 27

Northeast-Arma 54, Uniontown 51

Plainville 66, Ellis 52

Pratt Skyline 54, Spearville 38

Salina Sacred Heart 72, Canton-Galva 38

Sterling 41, Hutchinson Trinity 30

Syracuse 48, Wichita County 36

Valley Heights 52, Jefferson North 31

Wichita Independent 67, West Elk 53

Yates Center 68, Erie 38

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 6A East Bracket 1=

Substate Championship=

SM Northwest 48, Olathe Northwest 27

Class 6A East Bracket 2=

Substate Championship=

Olathe South 50, BV North 40

Class 6A East Bracket 3=

Substate Championship=

Olathe North 71, Olathe West 51

Class 6A East Bracket 4=

Substate Championship=

Olathe East 35, SM West 32

Class 6A West Bracket 1=

Substate Championship=

Liberal 53, Manhattan 33

Class 6A West Bracket 2=

Substate Championship=

Topeka 74, Hutchinson 40

Class 6A West Bracket 3=

Substate Championship=

Wichita Heights 41, Washburn Rural 30

Class 6A West Bracket 4=

Substate Championship=

Derby 43, Dodge City 24

Class 4A East Bracket 1=

Substate Championship=

Eudora 33, Paola 28

Class 4A East Bracket 2=

Substate Championship=

KC Piper 72, Girard 27

Class 4A East Bracket 3=

Substate Championship=

Bishop Miege 70, Topeka Hayden 40

Class 4A East Bracket 4=

Substate Championship=

Baldwin 44, Labette County 32

Class 4A West Bracket 1=

Substate Championship=

Nickerson 53, Holton 34

Class 4A West Bracket 2=

Substate Championship=

Buhler 46, Circle 38

Class 4A West Bracket 3=

Substate Championship=

Clay Center 39, Abilene 29

Class 4A West Bracket 4=

Substate Championship=

Chapman 47, Andale 41

Class 3A=

Substate Semifinal=

Anderson County 66, Humboldt 40

Cheney 66, Wichita Trinity 64

Cherryvale 66, Galena 56

Eureka 31, Chaparral 23

Frontenac 48, Baxter Springs 20

Goodland 48, Holcomb 43

Halstead 47, Hesston 34

Haven 61, Southeast Saline 33

Jefferson West 36, St. Mary's 29

Nemaha Central 64, Atchison County 22

Norton 49, Beloit 47

Osage City 58, Wellsville 55

Phillipsburg 40, Hays-TMP-Marian 32

Riley County 48, Silver Lake 36

Sabetha 63, KC Bishop Ward 29

Scott City 50, Cimarron 31

Class 1A=

Substate Semifinal=

Berean Academy 55, Argonia 37

Central Plains 82, Wheatland-Grinnell 22

Centralia 64, St. John's Beloit-Tipton 51

Clifton-Clyde 49, Burlingame 22

Cunningham 46, Meade 20

Frankfort 45, Rural Vista 39

Golden Plains 44, Weskan 28

Hanover 61, Little River 35

Hutchinson Central Christian 48, St. Paul 35

Kinsley 46, Attica 43

Norwich 42, Waverly 32

Olpe 64, Chetopa 35

Osborne 47, Wallace County 20

Otis-Bison 33, Thunder Ridge 28

South Central 35, Ingalls 27

St. John 38, South Gray 32

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Continue Reading JC Post
Mar 07, 2020 3:55 PM
Chapman girls will advance to the 4A State Tournament

The Chapman Irish girls basketball team ( 18-4 ) will play in the Class 4A State Basketball Tournament.  Chapman claimed the championship of their 4A Substate Tournament with a 47-41 win over Andale ( 16-6 )  Friday night.

The Class 4A State Tournament will be played next Wednesday, Friday and Saturday at the Tony's Pizza Events Center in Salina.