Mar 08, 2020 4:50 AM

Sneed leads Kansas State to victory on Senior Day

Posted Mar 08, 2020 4:50 AM

MANHATTAN, Kansas (AP) — K-State senior Xavier Sneed scored 31 points, went 10-of-21 from the field and hit four 3’s as Kansas State defeated Iowa State 79-63, winning for the first time since January 29 to end a 10-game losing skid on Senior Day for the Wildcats.

Kansas State led by as many as 26 in the win. Solomon Young scored 17 for Iowa State, which has lost five of its last six games.

Continue Reading JC Post
Mar 08, 2020 4:50 AM
Saturday night substate basketball results

Saturday's Scores

By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL=

Class 1A=

Substate Championship=

Berean Academy 42, St. Paul 28

Frankfort 62, St. John's Beloit-Tipton 59

Lebo 66, Hutchinson Central Christian 55

Little River 60, Centralia 51

South Central 40, Meade 31, OT

St. Francis 48, Sylvan-Lucas 40

St. John 55, South Gray 52

Stockton 51, Greeley County 33

Class 2A=

Substate Championship=

Bishop Seabury Academy 59, Lyndon 39

Erie 65, Northeast-Arma 44

Garden Plain 76, Wichita Independent 49

Hillsboro 61, Salina Sacred Heart 47

Hoxie 81, Plainville 66

Pratt Skyline 45, Syracuse 40

Sterling 43, Ellinwood 37

Valley Heights 40, McLouth 37

Class 3A=

Substate Championship=

Beloit 65, Hays-TMP-Marian 43

Burlington 63, Wellsville 50

Colby 48, Lakin 47

Galena 46, Frontenac 40

Haven 55, Hesston 46

Nemaha Central 46, Marysville 41

St. Mary's 44, Royal Valley 43

Wichita Collegiate 63, Cheney 50

Class 4A East Bracket 1=

Substate Championship=

Parsons 43, Eudora 34

Class 4A East Bracket 2=

Substate Championship=

KC Piper 68, Iola 30

Class 4A East Bracket 3=

Substate Championship=

Bishop Miege 82, Tonganoxie 53

Class 4A East Bracket 4=

Substate Championship=

Ottawa 48, Independence 42

Class 4A West Bracket 1=

Substate Championship=

Augusta 73, Mulvane 45

Class 4A West Bracket 2=

Substate Championship=

Andale 59, Nickerson 31

Class 4A West Bracket 3=

Substate Championship=

Rose Hill 52, Clearwater 49, OT

Class 4A West Bracket 4=

Substate Championship=

Buhler 56, Abilene 54

Class 6A East Bracket 1=

Substate Championship=

KC Harmon 59, Blue Valley 48

Class 6A East Bracket 2=

Substate Championship=

BV Northwest 55, SM South 33

Class 6A East Bracket 3=

Substate Championship=

BV North 51, BV West 49

Class 6A East Bracket 4=

Substate Championship=

Olathe South 61, Olathe East 47

Class 6A West Bracket 1=

Substate Championship=

Wichita Campus 69, Derby 58

Class 6A West Bracket 2=

Substate Championship=

Manhattan 56, Wichita West 39

Class 6A West Bracket 3=

Substate Championship=

Lawrence 63, Wichita Southeast 55

Class 6A West Bracket 4=

Substate Championship=

Lawrence Free State 58, Topeka 48

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 1A=

Substate Championship=

Central Plains 89, Osborne 22

Centralia 69, Frankfort 66

Cunningham 35, Kinsley 33

Hanover 59, Clifton-Clyde 31

Ingalls 42, St. John 39

Norwich 50, Hutchinson Central Christian 41

Olpe 56, Berean Academy 51

Otis-Bison 51, Golden Plains 37

Class 2A=

Substate Championship=

Bennington 42, Hillsboro 22

Garden Plain 51, West Elk 36

Pittsburg Colgan 48, Erie 36

Spearville 77, Elkhart 52

Sterling 62, Hutchinson Trinity 44

Trego 57, Oakley 28

Valley Heights 40, Jackson Heights 11

Wabaunsee 59, Northern Heights 48

Class 3A=

Substate Championship=

Cheney 46, Eureka 33

Frontenac 46, Cherryvale 26

Halstead 40, Haven 35

Jefferson West 49, Riley County 38

Nemaha Central 42, Sabetha 34

Osage City 48, Anderson County 40

Phillipsburg 40, Norton 36

Scott City 54, Goodland 45

Class 5A East Bracket 1=

Substate Championship=

Topeka Seaman 58, BV Southwest 51

Class 5A East Bracket 2=

Substate Championship=

St. Thomas Aquinas 58, Shawnee Heights 27

Class 5A East Bracket 3=

Substate Championship=

Basehor-Linwood 67, KC Schlagle 55

Class 5A East Bracket 4=

Substate Championship=

DeSoto 45, Lansing 34

Class 5A West Bracket 1=

Substate Championship=

McPherson 62, Kapaun Mount Carmel 45

Class 5A West Bracket 2=

Substate Championship=

Andover Central 55, Goddard 27

Class 5A West Bracket 3=

Substate Championship=

Maize 41, Wichita Bishop Carroll 39

Class 5A West Bracket 4=

Substate Championship=

Maize South 44, Goddard-Eisenhower 30

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/